Разлика между версии на „Дрехи за туризъм“

от wiki.bgmountains.org
Направо към: навигация, търсене
(Технологиите в дрехите за туризъм)
(Гети, Ръкавици и Шапки)
 
(Не са показани 86 междинни версии от четирима потребители)
Ред 1: Ред 1:
==Материали за изработка==
+
Дрехите за туризъм се ползват и в екстремни метеорологични условия. Поради това изискванията към тях са завишени - в сравнение със стандартните такива. Те трябва да ви запазят сухи, да ви предпазят от неприятен вятър и да ви държат топло. Успоредно с това те трябва и да могат да отвеждат влагата извън тялото. Правилно избраните и ползвани дрехи за туризъм ще запазят удоволствието от разходките ви на открито.
  
*[[Естествени материали]]
 
  
*[[Изкуствени материали]]
+
{| cellspacing="0" cellpadding="0" style="clear: {{{clear|left}}}; margin-bottom: 0.5em; margin-right: 1.5em; float: left; padding: .5em 1.4em .8em 0; background: none; width: {{{width|{{{1|auto}}}}}};" {{#if:{{{limit|}}}|class="toclimit-{{{limit}}}"}}
 +
| __TOC__
 +
|}
  
==Технологиите в дрехите за туризъм==
 
  
[[Мембрани]]
+
= Характеристики =
  
Климатичните мембрани съвместяват две важни функции – дишане и водонепромокаемост. Те се делят на две групи – микропорови мембрани и компактни мембрани.
+
= Материали за изработка =
  
Микропорови мембрани са изградени от микропори, които са така разпределени структурно, че големината им е по-малка от големината на водните изпарения, но същевременно, е многократно по-малка от големината на водните капки. Най-известнта микропорова мембрана е [[GoreTex]], но също така и [[Shell-Tex]], [[Reissa]], [[Scholler]] и други.
+
*[[Естествени материали]]
  
Компактните, познати още и като цялостни мембрани, за разлика от предходните, нямат микропореста структура. При тях, ефектът – дишане се получава по електро-химичен път, т.е. водните изпарения се транспортират навън чрез верига от молекули от самата топлина на тялото. Най-известната цялостна мембрана е [[SympaTex]]. Коя е по добра? При сравнението между двата типа мембрани, винаги се е давало предимство на вторите. Фактически, единствената разлика в полза на компактните мембрани се състои в това, че те изискват по-малко грижи.
+
*[[Текстилни материи, покрития и технологии|Изкуствени материали]]
  
Марки мембрани:
+
= Технологиите в дрехите за туризъм =
  
*[[Aerotex]] (Sofinal, Ю. Корея) – синтетична тъкан въз основа на полиамид. На въшен вид и на пипане наподобява деним. Има високо съпротивление на късане и е бързо съхнеща. Използва се по различен начин в артикулите при производството на мотоциклетно защитно облекло. Тя прилича на Gore-Tex Z-liner Fabric по начина на своята изработка, само че повърхностния слой на мембраната е изтъкан от тънки нишки.
+
*[[Мембрани]]
  
*[[Аir Feel]] (Ю. Корея) – мембранна тъкан, близка по свойства на AquaControl. Използва се в продукцията на X-Tend.
+
*[[Текстилни материи, покрития и технологии]]
  
*[[Alrdura]] (Texland, Ю. Корея) – напълно синтетичена тъкан от полиестер с полиамид. Тръбната структура на влакната осигурява добрите и дихателни свойства. Тъканта е мека на допир, не пропуска вятър, и е устойчива на дъж до няколко часа в зависимост от интензивността на дъжда. Водата прониква бавно, като през гъба.
+
*[[Ципове, Велкро и Конци]]
  
*[[Alrguard]] (Texland, Ю. Корея) – синтетична тъкан на основата на полиестер с добавен полиамид. Тя е лека и мека на допир. Притежава добра дихателна способност, но се мокри по-бързо, отколкото Cordura. Използва се в продукцията на IXS и др.  
+
= Чорапи =
 +
Чорапите са много важен елемент от облеклото за туризъм. Те осигуряват на първо място комфорт при ходене и не на последно - спомагат за запазване на топлината на краката.
 +
Неудобните чорапи причиняват появата на пришки, мазоли и дори могат да предизвикат сериозни наранявания по стъпалото на крака.
 +
Неподходящите чорапи  могат да предизвикат измръзвания или вмирисване на краката и обувките.
  
*[[AquaControl]] (Италия) – мембранен синтетичен материал използва се за осигуряване на ветро и влаго защита на мото облеклата. Обиковенно слоя [[AquaControl]] се нанася с дебелина около 0,01 мм. Структурата на материала под електроннен микроскоп напомня китова кост. Материята действа по следния начин: въздушният поток се разсейва в лабирина от влакна и така сам създава топлоизолираща въздушна възглавница. Издържа воден стълб с дебелина девет метра. Използва се в продукцията на MP-ASU, Alpinestars, Held и др.  
+
Изборът на правилните чорапи е от съществено значение за дейностите, свързани със спорта. Всяко действие създава различни зони на натоварване на тялото, и с цел да се възпрепятстват наранявания е необходима защита на уязвимите точки. От същото значение е и предпазването на краката от много микроорганизми, които, при ненавременна намеса могат да предизвикат сериозни проблеми.
  
*[[Aquapore]] (Франция) – мембранна тъкан въз основа на полиурета.  
+
Понеже вътрешната температура на главата и торса трябва да бъде приблизително 37°C е важно топлината да бъде изразходвана със същата степен, с която бива произвеждана. С увеличаване на физическите натоварвания се произвежда повече топлина, което причинява потенето. Предпоставката за охлаждането е изпаряването. Поради това облеклото (включително чорапите) трябва да има добър капацитет за пренос на влага, за да подсигури микроклиматът в непосредствена близост до кожата да остане сух и удобен.
  
*[[Armacor]] (W. L. Gore Associates, САЩ) – многослоен функционален материал. Обикновено се използва заедно в комбинация с Cordura и Gore-Tex.  
+
Човешкият крак е с много усложнена структура. С 26 кости и заедно със ставите, сухожилията и мускулите не е винаги подходящо да се подлага на всякакви видове натоварвания. За това отделяне на подходящо внимание, обуване на правилни чорапи и облекло са съществени. Според някои статистики:
  
*[[CE-Protector]] – показва, че в изделието използваните защитни елементи съответстват на Европейския стандарт. Съчетанието EN-1621-1 е обозначението на този стандарт. Това задължава изделието носещо марката “СЕ-Protector” да е направено съгласно препоръките на Европейският Комитет по Стандартизация, като някои от тези изисквания са:
+
- През живота си човек извървява приблизително 125 000 километра.
• Да се следват точно формата на съответната част от човешкото тяло, която предпазват;
+
• Да не се произвеждат протектори с остри краища;
+
• Протекторите да не задържат топлината и да позволяват “дишането” на материята;
+
• Да са произведени само от одобрени материали и т.н.  
+
  
*[[Climaway]] (Lafuma, Франция) мембранна тъкан, аналог на AquaControl.  
+
- Краката се потят по около 35 55 литра на година, от което 17 – 27 литра биват поглъщани от чорапите.
  
*[[ComforTemp]] (Shoeller, Швейцария) – “умен” синтетичен материал. Микрокапсулите РСМ (Phase Change Material) са със сферична форма и поддържат естествената човешка температура от 36°С. При нагряване на материала до максималния предел на диапазона на комфортна температура, микрокапсулите преминават в полутечно състояние и акумулират излишната топлина. При падане на температурата, микрокапсулите преминават в твърдо състояние и отделят аумулираната топлина. Така самата вътрешна температура не излиза зад предела на комфортния диапазон.  
+
- 85 % от хората носят обувки, които не съответстват правилно.
  
*[[Clarino]] (Франция) – синтетична кожа с дишаща способност на нивото на естествената кожа.  
+
- Когато пробвате обувките трябва да мерите и двата крака и вземете тези, които съответстват на по-големия крак.
  
*[[CooLMaX]] (DuPont, САЩ) – синтетичен материал въз основа на полиестер. Има влакна с характерна четириканална форма. Притежава високи топлоизолационни и
+
Всичко, което е казано за материалите, функционалността и технологиите при термобельото по същия начин се прилага и в производството на чорапи, където сред най-престижните имена са споменатите CoolMax® и Thermolite®.
влагоотделящи свойства. Почти не попива влага, а при овлажняване съхне бързо. Използва се в подплатата на шлемовете в средния и високия ценови клас.  
+
  
*[[CORDURA]] (DuPont) – най-разпространената синтетичена тъкан за изработка на мотодрехи. За производството му се използват изчистени полиамидни фибри, които са пресукани неколкократно. Това прави влакното по-устойчиво при триене от обикновените найлонови влакна.  
+
Все пак, с оглед на факта, че чорапите биват експлоатирани доста по-тежко от бельото се изисква по-надеждна изработка. Някои чорапи, предназначени за спортове като ски и сноуборд, са изработени без шевове. Вътрешният слой, освен че е предназначен за отвеждане на влагата, е изграден и с цел да намалява тежестта от удари. Плетката е по-плътна в областта на глезена, като по-долу и по-горе материалът е по-обемен, за да осигури равномерен контакт на крака с обувката. За намаляване на износването, материалът е по-плътен около пръстите и на ходилото. В някои по-луксозни модели допълнително се увеличава дебелината на плата върху кокалчетата на крака.
Тъканта от полиамид Cordura 500 е повишена износоустойчивост, използва се в качеството на външен материал. Cordura 500 със светоотразително покритие значително увеличива нивото на пасивна безопасност. При дневно осветление материала изглежда като обикновен, но в тъмното, при непосредствено осветяване с фар от автомобил, той светлоотразява.  
+
  
*[[Cordura AFT]] (DuPont, САЩ), (AFT – Air Flow Technology) – второ поколение синтетична тъкан, изтъкана от полиамидни влакна с различна дебелина. Още по-мека на допир откокото обикновенната Cordura.
 
Използването на технологията AirPower значително подобрява качествата на Cordura AFT, тя е разработка на фирма Rukka, при сътрудничество с компания DuPont, за да съответства на стандартите за безопасност, установени за езда на мотор. В материала Cordula AFT се използва трикотажна структура, която, както показва практиката, се явява най- комфортна в топъл климат.
 
 
*[[Cordura Plus]] (DuPont, САЩ) – последната разработка в семейството на Cordura.
 
  
[[Dacron]] (DuPont, САЩ) – общото търговско название на група синтетични влакна на основата на полиестер. Съществуват някъде от порядъка на 20 наименования на различните модификаци на Dacron. За пример, Dacron е изходен материал за CoolMax. Използа се практически в продукцията на всички именити производители на екипировка.  
+
== '''Избор на чорапи'''. ==
  
*[[Dritex]] (Sterling, Великобритания) – непромокаема, дишащ материал.
+
== '''Видове чорапи:''' ==
  
*[[Dryline]] (Milliken & Co.) – двуслойна синтетична тъкан. Материал с хидрофобни свойства отвън и хидрофилни отвътре, добър проводник на влагата. В частност, се използва за изработка на снегоходните подшлемници на Yamaha.
+
*[[За зимно полугодие]]
  
*[[Dynafil]] (Италия) – синтетичена тъкан въз основата на полиамид.
+
*[[За лятно полугодие]]
  
*[[DynamicExtrim]] (Shoeller, Швейцария) – нещо подобно на Cordura Plus с добавка на Lycra, на пипане като С. AFT. Използва се в продукцията на IXS и др.
+
= Дрехи първи слой =
  
*[[Dynatec]] (Shoeller, Швейцария)- синтетичен материал, разработен специално за мотоциклетни екипировки. Представлява особена двуслойна тъкан на основата на полиамид. Съчетанието с Cordura и Dynafil TS70, придава на тъканите водо- и прахо отблъскащи свойства и достатачна дишаща способност, висока устойчивост на скъсване при триене. Използва се като базов материал за мотоциклетните и снегоходните дрехи и обувки. Едно от най-добрите по съотношение на цена-качество. Използва се в продукцията на IXS, MP-ASU, Alpinestars, Held и др.  
+
Термобельото е първият слой на облеклото за туризъм, който подсигурява удобство и сигурност. Това защитно облекло, създавайки малко въздушно пространство до кожата помага за изолирането на тялото от негативните въздействия на околната среда.  
  
*[[Dynax]] (Франция) – синтетична тъкан въз основа на полиамид. Основните й качества – здравина, устойчивост на триене, дишаща и прахоотблъскваща.
 
  
*[[Eclipse EP Ceramic]] (ASFgroup, Франция-Германия- САЩ) – синтетична мембрана тъкан на основата на полиуретан с Silicon Ceramic (силикондиоксид). Непромокаема, въздухоупорна и дишаща. Материала се използва изключително в продукцията на IXS.
 
  
*[[Eco-climat]] (ЕС) – непромокаемо водоотблъскащо покритие с висока дишаща способност с основа от Teflon. Използва се в продукцията на MP-ASU, Alpinestars, Held и др.
+
== [[История на термобельото]] ==
  
*[[Elasthan]] (Германия) – полиуретаново влакно с примеси на полиамида. В неголями количества се добавя в другите тъкани за повишение на еластичноста им.  
+
Сър Бенжамин Томпсън (1753-1814) e със заслугата за създаването на термобельото.
  
*[[Entrant]] (Taray, Ю. Корея) – мембрана тъкан на полиуретанова основа.
+
== Функционалност ==
 +
  
*[[Filltex]] (Италия) – обикновенна синтетична тъкан въз основа на найлон.
 
  
*[[Flexothan]] (ЕС) – еластична водонепроницаема мембрана, смес на полиуретан/полиамид.  
+
Термобельото е един от най-важните елементи на туристическата екипировка, защото изпълнява основните функции да пропуска влагата, която се отделя от тялото ( в противен случай температурата вътре пада с няколко градуса по-ниска от тази навън) и да допринася за изолирането на студа, посредством свойствата на тъканите, формите на материите и начинът на оплитане. А техните съчетания в бельото определят за какви условия на средата и за какви дейности то е предназначено.
  
*[[Fleece]] (Италия) – синтетична полиестрова тъкан. Не попива влага и има ниска теплопроводност благодарение на голямото количество въздушни камери.  
+
Бельото, което е предназначено за активни дейности през лятото е тънко и леко, с единственото свойство да отвежда влагата. Подобно бельо може да бъде предпочетено и от хора, проявяващи силна физическа активност и през другите сезони, включително и през зимата, като за един спорт, какъвто е ски бягането.
  
*[[GoreTex]] (W.L. Gore Associaties, САЩ) – една от най-разпространените климатични мембрани в мотоциклетното защитно облекло е Gore-Tex. Мембраната обезпечава 100% водо- и ветроустоичивост, износоустойчива. Тя съвместява две основни характеристики: водонепромокаемост и “дишане;” тя е тънка и лека, но същевременно – много издръжлива. Структурата й е от микро пори и е направена от специална материя, чиято абревиатура е ePTFE или “разтегнат поли-тетра-флуор- етилен.” Върху 1 кв. см. от ePTFE има 1,4 милиарда пори. Тези пори са многократно по-малки от действителните размери на водните молекули.Структура на материала под електроннен микроскоп напомня китова кост. Въздушня поток се разсеива в лабиринта от влакна, така сам създава топлоизолиращ въздушен слой. Материала издържа налягането на воден стълб от 8 атмосфери.  
+
Хора, които не проявяват определена физическа активност в студено време биха предпочели бельо с по-дебела тъкан със свойството да изолира студа и без специфични особености по отношение на дишането на материята. Между тези два типа бельо съществуват множество съчетания на тъкани, в зависимост от средата и вида на дейностите, за които ще се използва.
  
*[[Hipora]] (Великобритания) – микропорест водонепроницаем материал от полиуретан. Извежда влагата, запазва топлината. Относително евтин за производство.  
+
Основните тъкани, от които се прави термобельото могат да бъдат [[естествени материали]] и [[изкуствени материали]].  
  
*[[Hollofil]] (DuPont, САЩ) – еластична, мека на пипане синтетична тъкан. Състои се от влакна с кръгла форма, имащи четири вътрешнни канала. За сметка на това тъканта задържа повече въздух, така обезпечава по-добра топлоизолация. Варианти: Hollofil II, Hollofil 808.  
+
Съществуват различни видове бельо по съчетания от материали и дебелина, в зависимост от марката и сезона, за който е предназначено. Например един дебел слой от пропускащ влагата полипропилен съхне по-бързо на слънце след употреба и поглъща повече топлина, докато по-леко оцветен и тънко изтъкан плат със свойството да диша може да бъде обличан с цел опазване от слънчеви лъчи и комари в горещ сезон. Съчетание от лек найлон с малък процент еластан са често обличани от алпинисти, заради частично прибавената топлина, докато поддържат пълен обхват на движение по време на изкачване.
 +
 +
Комбинациите от отделни материали могат да бъдат най-различни, в зависимост от предназначението на облеклото. Тук могат за пример да се разгледат някои по-често срещани съчетания:
  
*[[Kenytex]] (Texland, Ю. Корея) – мека, имаща високо съпротивление на сцепване и устойчива на изпиране тъкан с водо и прахотблъскващо покритие. Основа полиамид/полиестер с добавка на Kevlal. Използва се за защита на лактите, раменете и коленете.
+
1. 50% ангорска вълна, 30% начално обработена вълна, 20% полиамид
  
*[[Keprotec]] (Schoeller, Швейцария) – един от най-старите синтетични материали, използва се за направа на мото дрехи повече от 50 години. Защитата при пране при този материал е на нивото на волска кожа. От него се изработват лакти, рамене, гърбове, колена и т.н.  
+
Високият процент на ангорската вълна придава на плата високи нива на топлинна изолация и поддържа тялото сухо дори и при изпотяване. Полиамидните влакна придават повече еластичност на плата и подсигурява запазването на формата на облеклото.
  
*[[KEVLAR]] (DuPont, САЩ,) е полирамидно влакно на основата въглеводород, което се характеризира с висока издръжливост при разтягане, а също така и с висока топлоизолраща способност. Температурата на топене при този материал е 430 оС. Използва се за изработката на меки бронежилетки, прашути и др. В чист вид няма приложение, ако на вашите панталони има надпис with Kevlar, това означава, че в плата има кевларови влакна.
+
2. 80% памук, 20% ангорска вълна
  
*[[Koslan]] (Германия) – влакно въз основа на полиамид.  
+
100 % естествени влакна са идеални за тези, които избягват синтетичните материи. Памукът дава чувство за лекота и удобство, с ангорската вълна, която осигурява допълнително топлина. Идеална е за променливо време.
  
*[[Laminat]] (Щвейцария) – технология за изработка на мембрана тъкан.  
+
3. 60% начално обработена вълна, 40% модал
  
*[[Lycra]] (Франция) – името на материала Elasthan, използвано в Европа.  
+
Превъзходно облекло от гледище на топлинните свойства. '''Модалът''', който е  модетнизирана визкоза и е произведен от целулозни влакна добити от дървесината, придава лек блясък на материала и допълнителна мекота.
  
*[[Mighty-7s]] (Ю. Корея) – напълно синтетичен полиестров материал. Лек, дишащ и мек на пипане. На достойствана на материала не се изчерпват само с това: мие и се поддържа лесно, устойчив на замърсяване и притежаващ антибактериални свойства.  
+
С цел отстраняване на миризмата от продължителната употреба някои фирми включват гранули в структурата на влакното, които обаче издържат едва на няколко изпирания. Друг метод за избягване на миризмата, прилаган във високотехнологични тъкани е вплитането на тънка сребърна нишка.
  
*[[Meracion]] (Финландия) – високоеластично синтетично полипропиленово влакно. Използва се за изработка на термобельо.  
+
Начинът на плетене на влакната е също от значение за формиране на свойствата на бельото. При използването на двуслойните тъкани, вътрешният слой цели осигуряване на плътен контакт с тялото, незадържане на влагата и лесното й пропускане. Външният слой пък е с клетъчна структура, целяща ефективно разпределение на влагата, с което допълнително улесняват отделянето й. От друга страна въздухът, който се съдържа в клетките спомага за изолирането на студа.
  
*[[Nylon]] (Франция) – синтетична тъкан от полиамидно влакна. Не се отличава с някакви особени. Използва се в предимно за дрехи със спортен и туристически характер.  
+
Свойството да пропуска влагата навън, разбира се, запазва ефекта си, в случай че следващите слоеве на облеклото също имат това свойство и не се явяват като преграда, която да я връща обратно и доведе до намокряне на бельото.
 +
Размерът на бельото също трябва да съответства правилно, за да изпълнява добре функциите си.
  
*[[Nomex]] (DuPont, САЩ) – негорящ, термостатичен полиамид. Има необичайно високо съпротивление на сцепване. Използва се за направата на меки бронежилетки, подсилване на синтетичните тъкани и като заместител на азбеста при професионалните дрехи.
+
== Технологии при отделни производители ==
  
*[[Nylon Taslan]] – полиамиден материал с плътна двудиагонална структура преплетени влакна и водоотблъскващи своиства.
 
  
*[[Oxford Nylon]] – синтетичен найлонов материал. Използван от фирм IXS за подшиване на чанти и сакове.  
+
Различните фирми използват общо взето няколко основни принципа и подобни материали, както и различни техни съчетания, за да постигнат необходимата функционалност.
 +
 +
Моделите от бельото на ''Helly Hansen'', които са предназначени за зимата, са ефективни при минусови температури. Те комбинират синтетични влакна с мериносова вълна. Вътрешният слой, който е от полипропилен, е основата на така наречената [[Lifa Stay Dry]] технология, която отвежда влагата от тялото. Външният слой е от мериносова вълна, за да добавя топлина. Това съчетание, обаче не е идеално за най-интензивни дейности и през зимата, защото влагата, която би се задържала повече във втория слой, в зависимост от степента си,  може да предизвика спадане на температурата непосредствено около тялото с няколко градуса повече от тази навън, независимо дали първият слой, който добре пропуска влагата, остава сух или не.  
  
*[[Polarguard 3D POLARGUARD]] – полиестерно изолиращ материал, осигуряващ високото качество на дрехите за екстрим. Лек, мек и изолира по добре от другите синтетичесни материали. По своиства подобен на пуха.
+
В синтетичните платове на Helly Hansen, в които се цели максимално отвеждане на влагата, според техните проучвания материалите им са:
  
*[[POLARTEC]] бързосъхнеща тъкан от полиестерни влакна не попиващ влага, попива вода по малко от 1% от своето тегло. Това количесвто влага се изпарява много бързо, при това запазва своята структура и мекост.  
+
- Хидрофобни полипропиленът задържа 40 пъти по-малко влага от полиестера.  
  
*[[Quallofil]] (DuPont, САЩ) синтетичена полиестров материал. Влакната с кръгла форма имат седем вътрешни канали за по-добра топлоизолаци.  
+
- Леки 50% по-леки от полиестер и 70% по-леки от вълна.
  
*[[Quallofil]] Allerban (DuPont, САЩ) Quallofil с добавени противобактериални свойства.  
+
- Антибактериални – с естествена устойчивост срещу бактерии.
  
*[[Reflex]] (Shoeller, Швейцария) тъканта Dynamic Extrem, има светоотразителни свойства за сметка на използвания Scotchlite. Използва се в продукциите на много производители.  
+
- Хипоалергенни и вълненото облекло е с предпазващ слой между вълната и кожата, така че да не причини алергии.
  
*[[Reissa]] (Texland, Ю. Корея) – синтетична мембрана тъкан, непродухваема, непромокаема и дишаща. Не променя свойте свойства в температурния диапазон -60° С – +80° С.  
+
Повечето типове термобельо работят на принципа на отвеждането на влагата. Платът изсмуква влага и я насочва върху широка площ, така че да може да се изпарява по-бързо. Когато платът се навлажни, в зависимост от степента на намокряне, той отнема топлина от тялото с десетки или стотици пъти повече, отколкото сухият плат. В случая, синтетичнитие материали на Helly Hansen използват топлината на тялото като катализатор, за да отхвърля влагата през облеклото към втория слой, където е абсорбирана и отвеждана. В технологията си фирмата използва и кухи влакна, при които въздухът спомага за по-доброто изолиране на студа и прави облеклото по-леко.
 +
 +
Британската фирма ''HotSquash'' е една от по-новите фирми в производството на термобельо, но за кратко време добила име сред другите водещи производители.  Те обединяват технологиите за производство на туристическо облекло с тези за производство на работно облекло с цел да постигнат максимално удобство и ефективност.
 +
 +
За есеннозимната колекция облекла използват платове [[Thermolite]]® и [[Isowool]] за поддържане на топлината, а за пролетнолятната си колекция използват платове [[Coolmax]]® и [[Thermo Cool]]™, за регулиране на температурата.
 +
 +
За зимната колекция се прилагат кухи влакна, комбинирани с мултиканални влакна, (първите - по примера на козината на бялата мечка- въздухът в празнината на влакното спомага за по-добро изолиране на студа. Според резултатите от техните проучвания, платовете [[Thermolite]]®  изолират студа почти 3 пъти по-добре от вълнения и почти 2 пъти по-добре от памучния плат при еднаква дебелина на платовете. От друга страна пропускат влагата от 1,5 до 3 пъти повече от вълната и памука, заради по-освободената площ, която тъканта оставя непосредствено до кожата с цел пропускането на влагата. Тази технология прави платовете по-леки и с около 50% по-бързо съхнещи от памука.
  
*[[Ripstop]] (Великобритания) – технология за изработка на синтетични материали с високо съпротивление на скъсване, такива като Keprotec, Armacor.  
+
Платовете [[Coolmax]]® на HotSquash са направени от специално обработени полиестерни влакна с увеличена повърхностна площ. Специалните 4-или 6- канални форми на влакната осъществяват система, която отвежда влагата от кожата към по-външния слой на плата. Мултиканалните влакна спомагат за свежестта, а кухите влакна не допускат прекомерно охлаждане. Съхненето е по-бързо от други платове, и така допълнително регулира температурата на тялото.
  
*[[Santtized]] – антибактериална тъкан. Използва се в шлемовете на IXS и др.  
+
Според проучванията на производителя, [[Thermo Cool]]™ отвежда влагата с 48% по-добре от други платове с подобно предназначение и приблизително 10 пъти по-добре от памука.
  
*[[Scotchgard]] (3M, САЩ) – водо и прахо отблъскваща тъкан. Използва се в снегоходните дрехи на Bombardier и X-Tend.  
+
От друга страна платовете са обработени и с [[Santized]]®- една от водещите разработки за намаляването на бактерията, която причинява миризма. [[Santized]]® отговаря на стандарта на [[bluesign]]®, който е най-строгият в света стандарт от гледище на изискванията за безопасност, здраве и околна среда.
  
*[[Scotchlite]] (3М, САЩ) – светоотразителни материали. Малки стъклени топчета, нанесени на тъканта, изпълняват светоотразителни функци. Scotchlite отразява светлината на фаровете.  
+
Тази система прави гладенето с ютия, барабанното сушене или прането с гореща вода излишни.
  
*[[Soltotex]] (Франция) – непродухваема, непромокаема, дишаща мембранна тъкан. По дишащи способности отстъпва на AquaControl и Gore-Tex, затова е и чувствително по-евтина от тях.  
+
Технологията, която се използва при [[PrimaLoft]]® с [[Quick Draw Technology]]™ е подобна на тази на Helly Hansen, като комбинира свойствата на вълната да привлича влагата, за да формира, както те го наричат динамично „силово поле”, което изсмуква влагата от тялото и я отдалечава с цел да се постигне идеална система, за да подсигури удобство на кожата.
  
*[[SympaTex]] – тънка дишаща компактна мембрана, изолзваща по много хитър начин, магнитоелектрическит е свойства на елементарните частици. Непромокаемоста на симпатексовата мембрана възниква от разликата в поведението на дъжда и парата. Мембраната SYMPATEX е на 100% водо- и ветронепроницаема, растяга се до 300% и обезпечава оптималните условия за циркуляция на въздуха. Влагата, изпаряема от човешкото тяло, просто се извежда на вън, а водата от дъжда не може да проникне.  
+
[[PrimaLoft]]® е направена от тънки нижки, които са наполовина от големината на типични кашмирени влакна, което прави платовете особено комфортни и меки с ефективност при отвеждането на влагата. Според проучванията им техните платове, когато не са комбинирани с други материи, отвеждат влагата около 2 пъти по-бързо от мериносовата вълна и съхнат с около 20% по-бързо.
  
*[[Tactel]]® (DuPont, САЩ)- cпециално полиамидно влакно, предназначено за създаването на тъкан, съчетаваща в себе си отличне въшен вид, чувство на комфорт и практичност. Основните качества на тази тъкан: мека, лека, дишаща, бързосъхнеща.  
+
Както се спомена по-горе, съществуват и различни типове технологии, предназначени за намаляването на микробите. Една от най-ефективните от тях се нарича [[AEGIS Microbe Shield]]. Тази технология е интегрирана в продукта на производителя и трае дълго, колкото самия продукт, за разлика от други антимикробни препарати, които с употребата се изразходват. Така осигурява трайна и ефективна защита срещу неприятни миризми, опетняване и разваляне, причиняващи появата на бактерии, микоза и други микроорганизми. С това удължава и времето между отделните изпирания и спестява разходи за перилни препарати.
  
*[[Tafeta nylon]]. Найлонова тъкан (100% Polyamid, 71 г/м2.) с водоотпорно покритие. Леко издържа напора на воден стълб от 2000 мм.  
+
[[Scentry]]™ използва вградена тънка сребърна нижка, която подсигурява антимикробна защита, за да се избегне появата на миризма. Среброто, като природен елемент, възпрепятства размножаването на широк спектър от микроорганизми, които причиняват миризма.
 +
 +
Подобно на [[Scentry]]™, от [[X-Static]]® се възползват от среброто, като правят найлонови нижки със сребърно покритие, което ефективно възпрепятства размножаването на причиняващи миризма бактерии и гъбички. Тъй като среброто е най-проводимият елемент [[X-Static]]® по естествен начин регулира температурата.
  
*[[Thinsulate LiteLoft]] (3М, САЩ) представлява особен уникален материал, обладаващ висока топлоизолираща способност при практически неусетно тегло, мека на пипане и устойчива на мачкане. Фирмата 3М пуска четири разновидности THL-1, THL-2, THL- 3 и THL-4, който се различават по-дебелината от 1,6 до 2,9 см.  
+
== '''Избор на дрехи първи слой'''. ==
  
*[[TYVEK TopCover]] (DuPont, САЩ)- водоустойчива, „дишаща“ материя със специален лиценз от DuPont и с UV защита. Използва се за водоустойчиви покривала с UV защита за мотоциклети, ATV и джетове.  
+
При избор на бельо е важно да се вземе правилният размер, за да работи правилно. То трябва плътно да прилепва към тялото без да причинява дискомфорт. Етикетите на качественото бельо стоят от външната страна.
  
*[[Teflon]] - е търговското наименование на полимерното съединение политетрафлуоретилен (ПТФЕ), Политетрафлуоретилен ът е полимер на флуорида и на етилена. Поради ниския си коефициент на триене се използва на места, където е необходимо плъзгане. ПТФЕ се държи значително по-добре в сравнение с найлона и ацетала.
+
== '''Видове дрехи първи слой:''' ==
  
*[[Thermastat]] – материал, изготовен от термически активно влакно с пълна сърцевина, благодарение на която е създава топъл изолиращ въздух. Попива влагата така, че тялото остава постоянно сухо.
+
*[[Долно термобельо]]
  
Информацията е от потребител d.panayotov (http://planina.e-psylon.net/profile.php?mode=viewprofile&u=1849) от този пост - http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=23613#23613
+
*[[Горно термобельо]]
  
==Чорапи==
+
= Дрехи втори слой =
 +
Дрехите от този слой служат на първо място за предпазване на тялото от измръзване и същевременно да отведат влагата проведена от дрехите първи слой на вън от него.
  
*[[За зимно полугодие]]
+
== '''Избор на дрехи втори слой.''' ==
  
*[[За лятно полугодие]]
+
== '''Видове дрехи втори слой:''' ==
  
==Дрехи първи слой==
+
*[[Полари]]
*[[Долно термобельо]]
+
*[[Пуловери]]
 +
*[[Пухенки]]
 +
*[[Панталони]]
  
*[[Горно термобельо]]
+
= Дрехи трети слой =
 +
Дрехите от този слой имат целта да предпазят тялото от екстремните прояви на метеорологичното време и същевременно да отведат влагата навън.
  
==Дрехи втори слой==
+
== '''Избор на дрехи трети слой.''' ==
 
+
*[[Полари]]
+
  
==Дрехи трети слой==
+
== Видове дрехи трети слой: ==
  
 
*[[Панталони]]
 
*[[Панталони]]
Ред 173: Ред 178:
 
*[[Якета]]
 
*[[Якета]]
  
==Гети, Ръкавици и Шапки==
+
== Гети, Ръкавици и Шапки ==
 +
Тези дрехи имат за цел, в общия смисъл, да предпазят най-важните външни части от човешкото тяло от екстремните прояви на метеорологичното време, да спомогнат за запазване на оптималната им температура и да отведат влагата навън.
 +
*'''Избор Гети, Ръкавици и Шапки.'''
  
*[[Гети]]
+
== [[Гети]] ==
  
*[[Ръкавици]]
+
== [[Ръкавици за туризъм]] ==
  
*[[Шапки]]
+
== [[Шапки]] ==
 +
Целта на шапката е да защити главата от атмосферните влияния и слънчевите лъчи.
  
==Панталони==
+
== [[Панталони]] ==
 +
*'''Избор на панталони за лятото.'''
  
 
[[Панталони|Панталони за лятото]]
 
[[Панталони|Панталони за лятото]]
  
==Други помощни==
+
= Други помощни =
 +
В тази група попадат аксесоари, които предпазват човешкото тяло от екстремните прояви на метеорологичното време и при падания или сблъсък с препятствия.
 +
Те са задължителни при практикуването на екстремни спортове на открито.
 +
*'''Избор.'''
 +
 
 +
== [[Дъждобрани]] ==
 +
 
 +
== [[Маска за лице]] ==
 +
 
 +
== [[Протектори]] ==
  
*[[Маска за лице]]
+
= Поддръжка и съхранение =
  
*[[Протектори]]
+
= Външни връзки =
  
==Поддръжка и съхранение==
+
[http://befsa.com/?q=node/view/6200 Връзка] към информацията за якетата и мембраните във форума на БАССЕС.
  
 
<br clear="all" />
 
<br clear="all" />
Ред 197: Ред 215:
 
<gallery widths="200px" heights="200px">   
 
<gallery widths="200px" heights="200px">   
 
Image:Fuse_S.jpg‎‎|Чорап.
 
Image:Fuse_S.jpg‎‎|Чорап.
Image:GornoT.jpg‎|Термобельо.
+
Image:Termob.jpg‎‎|Термобельо.
 
Image:Polar.jpg‎‎‎‎|Полар.
 
Image:Polar.jpg‎‎‎‎|Полар.
 
Image:Jack.jpg‎‎|Яке.
 
Image:Jack.jpg‎‎|Яке.

Текуща версия към 21:24, 21 декември 2013

Дрехите за туризъм се ползват и в екстремни метеорологични условия. Поради това изискванията към тях са завишени - в сравнение със стандартните такива. Те трябва да ви запазят сухи, да ви предпазят от неприятен вятър и да ви държат топло. Успоредно с това те трябва и да могат да отвеждат влагата извън тялото. Правилно избраните и ползвани дрехи за туризъм ще запазят удоволствието от разходките ви на открито.



Характеристики

Материали за изработка

Технологиите в дрехите за туризъм

Чорапи

Чорапите са много важен елемент от облеклото за туризъм. Те осигуряват на първо място комфорт при ходене и не на последно - спомагат за запазване на топлината на краката. Неудобните чорапи причиняват появата на пришки, мазоли и дори могат да предизвикат сериозни наранявания по стъпалото на крака. Неподходящите чорапи могат да предизвикат измръзвания или вмирисване на краката и обувките.

Изборът на правилните чорапи е от съществено значение за дейностите, свързани със спорта. Всяко действие създава различни зони на натоварване на тялото, и с цел да се възпрепятстват наранявания е необходима защита на уязвимите точки. От същото значение е и предпазването на краката от много микроорганизми, които, при ненавременна намеса могат да предизвикат сериозни проблеми.

Понеже вътрешната температура на главата и торса трябва да бъде приблизително 37°C е важно топлината да бъде изразходвана със същата степен, с която бива произвеждана. С увеличаване на физическите натоварвания се произвежда повече топлина, което причинява потенето. Предпоставката за охлаждането е изпаряването. Поради това облеклото (включително чорапите) трябва да има добър капацитет за пренос на влага, за да подсигури микроклиматът в непосредствена близост до кожата да остане сух и удобен.

Човешкият крак е с много усложнена структура. С 26 кости и заедно със ставите, сухожилията и мускулите не е винаги подходящо да се подлага на всякакви видове натоварвания. За това отделяне на подходящо внимание, обуване на правилни чорапи и облекло са съществени. Според някои статистики:

- През живота си човек извървява приблизително 125 000 километра.

- Краката се потят по около 35 – 55 литра на година, от което 17 – 27 литра биват поглъщани от чорапите.

- 85 % от хората носят обувки, които не съответстват правилно.

- Когато пробвате обувките трябва да мерите и двата крака и вземете тези, които съответстват на по-големия крак.

Всичко, което е казано за материалите, функционалността и технологиите при термобельото по същия начин се прилага и в производството на чорапи, където сред най-престижните имена са споменатите CoolMax® и Thermolite®.

Все пак, с оглед на факта, че чорапите биват експлоатирани доста по-тежко от бельото се изисква по-надеждна изработка. Някои чорапи, предназначени за спортове като ски и сноуборд, са изработени без шевове. Вътрешният слой, освен че е предназначен за отвеждане на влагата, е изграден и с цел да намалява тежестта от удари. Плетката е по-плътна в областта на глезена, като по-долу и по-горе материалът е по-обемен, за да осигури равномерен контакт на крака с обувката. За намаляване на износването, материалът е по-плътен около пръстите и на ходилото. В някои по-луксозни модели допълнително се увеличава дебелината на плата върху кокалчетата на крака.


Избор на чорапи.

Видове чорапи:

Дрехи първи слой

Термобельото е първият слой на облеклото за туризъм, който подсигурява удобство и сигурност. Това защитно облекло, създавайки малко въздушно пространство до кожата помага за изолирането на тялото от негативните въздействия на околната среда.


История на термобельото

Сър Бенжамин Томпсън (1753-1814) e със заслугата за създаването на термобельото.

Функционалност

Термобельото е един от най-важните елементи на туристическата екипировка, защото изпълнява основните функции да пропуска влагата, която се отделя от тялото ( в противен случай температурата вътре пада с няколко градуса по-ниска от тази навън) и да допринася за изолирането на студа, посредством свойствата на тъканите, формите на материите и начинът на оплитане. А техните съчетания в бельото определят за какви условия на средата и за какви дейности то е предназначено.

Бельото, което е предназначено за активни дейности през лятото е тънко и леко, с единственото свойство да отвежда влагата. Подобно бельо може да бъде предпочетено и от хора, проявяващи силна физическа активност и през другите сезони, включително и през зимата, като за един спорт, какъвто е ски бягането.

Хора, които не проявяват определена физическа активност в студено време биха предпочели бельо с по-дебела тъкан със свойството да изолира студа и без специфични особености по отношение на дишането на материята. Между тези два типа бельо съществуват множество съчетания на тъкани, в зависимост от средата и вида на дейностите, за които ще се използва.

Основните тъкани, от които се прави термобельото могат да бъдат естествени материали и изкуствени материали.

Съществуват различни видове бельо по съчетания от материали и дебелина, в зависимост от марката и сезона, за който е предназначено. Например един дебел слой от пропускащ влагата полипропилен съхне по-бързо на слънце след употреба и поглъща повече топлина, докато по-леко оцветен и тънко изтъкан плат със свойството да диша може да бъде обличан с цел опазване от слънчеви лъчи и комари в горещ сезон. Съчетание от лек найлон с малък процент еластан са често обличани от алпинисти, заради частично прибавената топлина, докато поддържат пълен обхват на движение по време на изкачване.

Комбинациите от отделни материали могат да бъдат най-различни, в зависимост от предназначението на облеклото. Тук могат за пример да се разгледат някои по-често срещани съчетания:

1. 50% ангорска вълна, 30% начално обработена вълна, 20% полиамид

Високият процент на ангорската вълна придава на плата високи нива на топлинна изолация и поддържа тялото сухо дори и при изпотяване. Полиамидните влакна придават повече еластичност на плата и подсигурява запазването на формата на облеклото.

2. 80% памук, 20% ангорска вълна

100 % естествени влакна са идеални за тези, които избягват синтетичните материи. Памукът дава чувство за лекота и удобство, с ангорската вълна, която осигурява допълнително топлина. Идеална е за променливо време.

3. 60% начално обработена вълна, 40% модал

Превъзходно облекло от гледище на топлинните свойства. Модалът, който е модетнизирана визкоза и е произведен от целулозни влакна добити от дървесината, придава лек блясък на материала и допълнителна мекота.

С цел отстраняване на миризмата от продължителната употреба някои фирми включват гранули в структурата на влакното, които обаче издържат едва на няколко изпирания. Друг метод за избягване на миризмата, прилаган във високотехнологични тъкани е вплитането на тънка сребърна нишка.

Начинът на плетене на влакната е също от значение за формиране на свойствата на бельото. При използването на двуслойните тъкани, вътрешният слой цели осигуряване на плътен контакт с тялото, незадържане на влагата и лесното й пропускане. Външният слой пък е с клетъчна структура, целяща ефективно разпределение на влагата, с което допълнително улесняват отделянето й. От друга страна въздухът, който се съдържа в клетките спомага за изолирането на студа.

Свойството да пропуска влагата навън, разбира се, запазва ефекта си, в случай че следващите слоеве на облеклото също имат това свойство и не се явяват като преграда, която да я връща обратно и доведе до намокряне на бельото. Размерът на бельото също трябва да съответства правилно, за да изпълнява добре функциите си.

Технологии при отделни производители

Различните фирми използват общо взето няколко основни принципа и подобни материали, както и различни техни съчетания, за да постигнат необходимата функционалност.

Моделите от бельото на Helly Hansen, които са предназначени за зимата, са ефективни при минусови температури. Те комбинират синтетични влакна с мериносова вълна. Вътрешният слой, който е от полипропилен, е основата на така наречената Lifa Stay Dry технология, която отвежда влагата от тялото. Външният слой е от мериносова вълна, за да добавя топлина. Това съчетание, обаче не е идеално за най-интензивни дейности и през зимата, защото влагата, която би се задържала повече във втория слой, в зависимост от степента си, може да предизвика спадане на температурата непосредствено около тялото с няколко градуса повече от тази навън, независимо дали първият слой, който добре пропуска влагата, остава сух или не.

В синтетичните платове на Helly Hansen, в които се цели максимално отвеждане на влагата, според техните проучвания материалите им са:

- Хидрофобни – полипропиленът задържа 40 пъти по-малко влага от полиестера.

- Леки – 50% по-леки от полиестер и 70% по-леки от вълна.

- Антибактериални – с естествена устойчивост срещу бактерии.

- Хипоалергенни – и вълненото облекло е с предпазващ слой между вълната и кожата, така че да не причини алергии.

Повечето типове термобельо работят на принципа на отвеждането на влагата. Платът изсмуква влага и я насочва върху широка площ, така че да може да се изпарява по-бързо. Когато платът се навлажни, в зависимост от степента на намокряне, той отнема топлина от тялото с десетки или стотици пъти повече, отколкото сухият плат. В случая, синтетичнитие материали на Helly Hansen използват топлината на тялото като катализатор, за да отхвърля влагата през облеклото към втория слой, където е абсорбирана и отвеждана. В технологията си фирмата използва и кухи влакна, при които въздухът спомага за по-доброто изолиране на студа и прави облеклото по-леко.

Британската фирма HotSquash е една от по-новите фирми в производството на термобельо, но за кратко време добила име сред другите водещи производители. Те обединяват технологиите за производство на туристическо облекло с тези за производство на работно облекло с цел да постигнат максимално удобство и ефективност.

За есеннозимната колекция облекла използват платове Thermolite® и Isowool за поддържане на топлината, а за пролетнолятната си колекция използват платове Coolmax® и Thermo Cool™, за регулиране на температурата.

За зимната колекция се прилагат кухи влакна, комбинирани с мултиканални влакна, (първите - по примера на козината на бялата мечка- въздухът в празнината на влакното спомага за по-добро изолиране на студа. Според резултатите от техните проучвания, платовете Thermolite® изолират студа почти 3 пъти по-добре от вълнения и почти 2 пъти по-добре от памучния плат при еднаква дебелина на платовете. От друга страна пропускат влагата от 1,5 до 3 пъти повече от вълната и памука, заради по-освободената площ, която тъканта оставя непосредствено до кожата с цел пропускането на влагата. Тази технология прави платовете по-леки и с около 50% по-бързо съхнещи от памука.

Платовете Coolmax® на HotSquash са направени от специално обработени полиестерни влакна с увеличена повърхностна площ. Специалните 4-или 6- канални форми на влакната осъществяват система, която отвежда влагата от кожата към по-външния слой на плата. Мултиканалните влакна спомагат за свежестта, а кухите влакна не допускат прекомерно охлаждане. Съхненето е по-бързо от други платове, и така допълнително регулира температурата на тялото.

Според проучванията на производителя, Thermo Cool™ отвежда влагата с 48% по-добре от други платове с подобно предназначение и приблизително 10 пъти по-добре от памука.

От друга страна платовете са обработени и с Santized®- една от водещите разработки за намаляването на бактерията, която причинява миризма. Santized® отговаря на стандарта на bluesign®, който е най-строгият в света стандарт от гледище на изискванията за безопасност, здраве и околна среда.

Тази система прави гладенето с ютия, барабанното сушене или прането с гореща вода излишни.

Технологията, която се използва при PrimaLoft® с Quick Draw Technology™ е подобна на тази на Helly Hansen, като комбинира свойствата на вълната да привлича влагата, за да формира, както те го наричат динамично „силово поле”, което изсмуква влагата от тялото и я отдалечава с цел да се постигне идеална система, за да подсигури удобство на кожата.

PrimaLoft® е направена от тънки нижки, които са наполовина от големината на типични кашмирени влакна, което прави платовете особено комфортни и меки с ефективност при отвеждането на влагата. Според проучванията им техните платове, когато не са комбинирани с други материи, отвеждат влагата около 2 пъти по-бързо от мериносовата вълна и съхнат с около 20% по-бързо.

Както се спомена по-горе, съществуват и различни типове технологии, предназначени за намаляването на микробите. Една от най-ефективните от тях се нарича AEGIS Microbe Shield. Тази технология е интегрирана в продукта на производителя и трае дълго, колкото самия продукт, за разлика от други антимикробни препарати, които с употребата се изразходват. Така осигурява трайна и ефективна защита срещу неприятни миризми, опетняване и разваляне, причиняващи появата на бактерии, микоза и други микроорганизми. С това удължава и времето между отделните изпирания и спестява разходи за перилни препарати.

Scentry™ използва вградена тънка сребърна нижка, която подсигурява антимикробна защита, за да се избегне появата на миризма. Среброто, като природен елемент, възпрепятства размножаването на широк спектър от микроорганизми, които причиняват миризма.

Подобно на Scentry™, от X-Static® се възползват от среброто, като правят найлонови нижки със сребърно покритие, което ефективно възпрепятства размножаването на причиняващи миризма бактерии и гъбички. Тъй като среброто е най-проводимият елемент X-Static® по естествен начин регулира температурата.

Избор на дрехи първи слой.

При избор на бельо е важно да се вземе правилният размер, за да работи правилно. То трябва плътно да прилепва към тялото без да причинява дискомфорт. Етикетите на качественото бельо стоят от външната страна.

Видове дрехи първи слой:

Дрехи втори слой

Дрехите от този слой служат на първо място за предпазване на тялото от измръзване и същевременно да отведат влагата проведена от дрехите първи слой на вън от него.

Избор на дрехи втори слой.

Видове дрехи втори слой:

Дрехи трети слой

Дрехите от този слой имат целта да предпазят тялото от екстремните прояви на метеорологичното време и същевременно да отведат влагата навън.

Избор на дрехи трети слой.

Видове дрехи трети слой:

Гети, Ръкавици и Шапки

Тези дрехи имат за цел, в общия смисъл, да предпазят най-важните външни части от човешкото тяло от екстремните прояви на метеорологичното време, да спомогнат за запазване на оптималната им температура и да отведат влагата навън.

  • Избор Гети, Ръкавици и Шапки.

Гети

Ръкавици за туризъм

Шапки

Целта на шапката е да защити главата от атмосферните влияния и слънчевите лъчи.

Панталони

  • Избор на панталони за лятото.

Панталони за лятото

Други помощни

В тази група попадат аксесоари, които предпазват човешкото тяло от екстремните прояви на метеорологичното време и при падания или сблъсък с препятствия. Те са задължителни при практикуването на екстремни спортове на открито.

  • Избор.

Дъждобрани

Маска за лице

Протектори

Поддръжка и съхранение

Външни връзки

Връзка към информацията за якетата и мембраните във форума на БАССЕС.