Ръкавици за туризъм
'''Ръкавици за туризъм.'''
Използва се системата за наслояване.
1, Ръкавици за туризъм с първото уточнение че са без мембрани за първите два слоя ръкавици защото мембраната била тя ветро или водо устойчива намалява изпарението на влагата от ръцете при движение.
Първи слой - Тънки ръкавици с пет пръста са: от вълна с примес на синтетика за по-голяма якост, ръкавици от polartec 100 или polartec strech материал и по възможност със силикон/ кожа за по-добро сцепление със щеки. Файл:Http://images.ferrino.it/ferrino/Zoom/55500 2.jpg Файл:Http://www.millet.fr/resize/media/declinaisons/13678/image/f488x520/MIV4837 0247.jpg Файл:Http://www.decathlon.co.uk/media/818/8189491/big 800PX mediacom 450558217.jpg Втори слой- Топли дебели ръкавици с пет пръста или само с един или от тези комбинираните с капак върху пръстите. Материал два слоя примерно Полартек 300+100 или пък от парена вълна.Идеята е че те трябва да са по-топли от ръкавиците за първи слой. Файл:Http://www.millet.fr/resize/media/declinaisons/13677/image/f488x520/MIV4020 0247.jpg Файл:Http://us.rab.uk.com/assets/product-images/phantom grip glove breaker copy1.jpg Трети слой е този който предпазва от лошото време това са така наречените Mits или на чист български ръкавици с един пръст изработени са от водо и ветро устойчива материя по възможност дишащи с мембрани като горe текс, евент и прочие. Файл:Http://images.ferrino.it/ferrino/Dettaglio/55204 3.jpgФайл:Http://www.decathlon.co.uk/media/828/8285604/zoom 400PX mediacom 450661967.jpgФайл:Http://littleterra.co.uk/uploads/product/zoom Guide Tuff Bags GTX.jpg Да повторим не се препоръчват софтшел ръкавици за активно движение и ползване, конкретно ходене. 2, Ръкавици за къмпинг/лагер: те пак са на слоеве ако искате но тук може да се ползват софтшел ръкавици за първи и втори слой, такива с windstopper и прочие. Идеята е че сте с по-ниска активност и ръкавицата няма да се навлажни толкова бързо.
Всички знаем какво става като караш шейна или сте си играли в снега а именно ръцете се изпотяват и ръкавицата почва да замръзва и целта е да не се допуска този момент. Вълната топли докато е мокра но съхне по-бавно от полара така че кой каквото си реши, прецени и най-вече според метреологичната ситуация, конкретната употреба ако притежава колекция от ръкавици. Общо взето за първи слой за туризъм повечето автори предпочитат ръкавици от Polartec power strech. Ако влезете в сайта на производителите на туристическа екипировка в секция ръкавици и изберете вида на дейност за използване за графа туризъм, алпинизъм и къмпинг ще видите посочените по-горе варианти за ръкавици. Ето ви пример долу в ляво си избирате типа на дейност … loves.html И още едно допълнение [1]
Съвети:
Удобно е когато ръкавиците имат място за закачване с карабинер на халките които са върху презрамките на раниците така ако са ви заети джобовете не се налага да ги слагате в раницата и сте сигурни че няма да ги загубите. Това е червеното парче на показалеца от снимката (примерно)Файл:Http://littleterra.co.uk/uploads/product/zoom Sticky POWER STRETCH Pro Glove.jpg Системата за наслояване и видовете ръкавици са едната страна, тайната да си държим ръцете топли от другата страна са няколко хитрини. Накратко: -Не духайте на ръцете си така те се овлажняват и губят повече топлина. -Сложете си ги под-мишницата. -Дръпнете ги в ръкавите, -Сложете ги в косата (който има). -Допрете си ги до врата. -Търкайте ръцете една в друга. -Защитете китките си, покрийте ги. -Направете кръгови движения с ръцете за да им осигурите повече кръв. -Носете достатъчно топли дрехи. Ако тялото ви мръзне ще намали притока на кръв към ръцете. -Тънки и влажни ръкавици или ръкавици който не осигуряват достатъчно топлина са предпоставка за измръзване на ръцете. -Дръжте ръкавиците стегнати така че да не влиза сняг,дъжд или да ги продухва вятъра на китките. Цигарите и кофеина стесняват кръвоносните съдове от там и отоплението на ръцете с топла кръв a все едно кръвта е водата в парното.