Разлика между версии на „Палатка“
(→Характеристики) |
(→Горен слой) |
||
Ред 95: | Ред 95: | ||
- '''PU''' - вид на водонепропускливото покритие. В случая [[Polyurethane]] /Полиуретан/ | - '''PU''' - вид на водонепропускливото покритие. В случая [[Polyurethane]] /Полиуретан/ | ||
− | - '''7000mm''' - числото показва нивото на водонепропускливост на слоя. Измерва се в милиметри воден стълб. Колкото по-голямо е числото толкова по-водоустойчив е слоя. | + | - '''7000mm''' - числото показва нивото на [[водонепропускливост]] на слоя. Измерва се в милиметри воден стълб. Колкото по-голямо е числото, толкова по-водоустойчив е слоя. |
- '''110g/m²''' - това е точният показател за теглото на материала на квадратен метър. | - '''110g/m²''' - това е точният показател за теглото на материала на квадратен метър. |
Версия от 12:05, 13 февруари 2012
Палатката ще ви бъде дом далеч от вашия и е единствената форма на защита между вас и природните стихии, докато спите. Традиционно българинът много държи на дома си, така че избора на палатка е много важен.
Съдържание
Характеристики
Основните им характеристики са:
- ветроустойчивост
- водонепропускливост на пода и горната част
- проветрение
- ниско тегло за туристическите, експедиционните и еднослойните палатки
- здравина на конците, шевовете, циповете и рейките.
- комфорт на ползване
- устойчивост на конденз
Видове палатки
Палатките могат да се разделят по два основни признака:
Слоеве на конструкцията и по предназначение.
Според признака слоеве на конструкцията палатките биват:
- еднослойни и
- двуслойни
Според годишното време, в което се използват палатките биват летни, трисезонни и зимни. Пълната гама палатки според този фактор предлагат туристическите такива.
Комбинацията от характеристиките разделя палатките на няколко големи категории според терена и метеорологичните условия, в които ще се ползват. Категориите са доста условни, като е възможно даден тип палатка да се ползва извън типичното и предназначение:
- Семейни /Къмпинг/ палатки
Проектирани са за множество дейности и са идеални за защитени къмпинги както в планината, така и около водни басейни. Този вид палатки са идеални за начинаещи лагеруващи. Семейните палатки имат няколко места за сън /обикновено 3 и повече/, за цялото семейство. Обикновено имат интегриран пришит комфортен под, засилващ усещането за дом, и поради тази причина може да бъдат с по-висока цена, в сравнение с туристическите палатки. Семейната палатка също е по-тежка, тъй като е предназначена за къмпинг с автомобилен туризъм.
- Туристически/за преходи палатки
Палатките за преходи позволяват авантюри далеч от претъпканите летни къмпинги и практически могат да се използват навсякъде. Тези палатки са по-малки по размер, за да се намали теглото и размера на опаковката. Проектират се обикновено с тунелна или геодезична конструкция, позволяващи най-добрата ветро устойчивост и стабилност в открити пространства, като например полета, седловини и била.
- Експедиционни палатки
Ако сте на планинска експедиция, палатката ви трябва да бъде в състояние да се справи със силни ветрове и лошо време. Тези палатки имат по-ниски профили за максимална устойчивост на вятър, стабилност, здравина и бързина на разпъване. Заради лекотата на употреба, както и ниското тегло, тези палатки са обикновено по-скъпи, но си струва, когато времето е екстремно.
- Фестивални палатки
Модели, които нямат нужда от разпъване или съвсем базов /опростен/ тип палатка, без допълнителни екстри.
- Други - шатри, заслони, слънцебрани
Разпъване
Според разпъването палатките биват:
- Палатки, на които се разпъва първо вътрешния слой
- Палатки, на които се разпъва първо външния слой
Вторият тип са по-практични, поради факта, че много бързо получавате водонепроницаем заслон, под който можете да разпънете и останалата част от палатката. Изключително удобно по време на дъжд.
Друго предимство на вторите е, че конструктивно те са изпълнени така, че цялата палатка "виси" на рейките. Т.е. няма протриване на горният слой о рейките, което автоматично удължава живота на палатката.
Трето предимство е, че вторите осигуряват по-добро проветрение.
Четвърто предимство е, че някои модели осигуряват възможност за разпъване на цялата палатка на веднъж.
Основни елементи:
Горен слой
Горният /външен/ слой на палатката трябва да отговаря на следните изисквания:
- водонепропускливост - измерва се в милиметри воден стълб. Показателят измерва до какво хидростатично налягане материала на пропуска вода.
- устойчивост на износване и скъсване
- ниско тегло на м2
Технически означения.
Техническите означения дават важна информация за естеството и характеристиките на материала, от който е изработена палатката.
Как да разшифроваме информацията - Nylon Tafetta 70D 210T, PU 7000mm, 110g/m² ?
- Nylon Tafetta - наименование на материала
- 70D - D - Density - плътност на материала - колкото по-голяма е цифрата, толкова по-висока е плътността, съответно теглото е по-високо.
- 210T - т.нар “текси” (Texture Element). Колкото е по-голямо числото отпред, толкова тъканта е по-здрава, а съответствено и по-тежка.
- PU - вид на водонепропускливото покритие. В случая Polyurethane /Полиуретан/
- 7000mm - числото показва нивото на водонепропускливост на слоя. Измерва се в милиметри воден стълб. Колкото по-голямо е числото, толкова по-водоустойчив е слоя.
- 110g/m² - това е точният показател за теглото на материала на квадратен метър.
За изработката на външния слой се използват следните импрегнирани материали:
- Nylon (Polyamid)
- по-рядко естествени като памук, коприна и др.
Воден стълб:
Изисквания за воден стълб спрямо планината
Входове
Вентилация
Най-често срещаният проблем свързан с вентилацията е конденза.
Конденз се получава вътре в повечето палатки и често неправилно се приписва на течове от външния или вътрешния слой. Конденза е втечнената влага на въздуха вътре в палатката която се затопля от топлината на тялото на тези вътре и като водна пара издишвана от ползващите я. Ако условията извън палатката са подходящо различни, може да се образува конденз. Именно поради тази причина кондензът може да бъде проблем за една нощ, но след това не се появява на следващата.
Когато този топъл влажен въздух влиза в контакт с външния слой на палатката, влагата се втечнява по вътрешната повърхност.
Ако я има в достатъчно големи количества тази влага, то тя се втечнява и започва да капе или да се стича по външния слой на палатката, но това е напълно нормално за повечето палатки.
Как може да се избегне конденза?
- с максимизиране вентилацията на палатката чрез оставяне леко отворени всички вентилационни отвори, прозорци, врати и ципове.
- контрол на влагата - разпъвайте палатката си внимателно, така че материите на двата слоя ва не се допират, това ще намали капенето и ще запази вътрешния слой сух. Също така избърсвайте външния слой от вътрешната страна с мека кърпа, за да отстраните излишната влага.
Как действа дизайна на на палатката върху степента на конденз?
Има две основни характеристики на модела, които могат да окажат въздействие и силно да намалят нивата на конденз:
- Дизайн на палатката (еднослойна или двуслойна)
- Вид на пода (стандартен или зашит)
Въженца
Въженцата служат за обтягане (разпъване) на палатката. От разположението им зависи устойчивостта на палатката при силен вятър. Въженцата могат да бъдат зашити в близост до рейките на палатката или в средата на платнището. Някои въженца са с вплетени светлоотразителни конци - това помага да ги виждате вечер на светлината на челника.
Ципове
Шевове
- Лепени - Друго
Вътрешен слой
Специфика и пояснение и елементи
Воден стълб на пода:
Джобове
Нещо интересно ?!
Вентилация
Влага и проблеми - решения
Входове
Брой и предназначение
Екстри
Ципове (разговорно пружини)
- Лепени: Поддръжка - Друго:
Шевове
- Лепени - Друго
Рейки
Вид
Алуминиии , фибростъкло...
Конструктивна форма
Съществуват четири основни типа рейкови конфигурации, като повечето рейкови палатки ще попадат в една от тези категории, които съответстват на броя на възлите, които имат. Възел е точката, където се пресичат рейките на палатката.
- Тунел (без възел)
Тунелните конструкции по принцип са най-бързите за разпъване и най-просторните за теглото си. Те дават повече пространство за около главата в сравнение с повечето други палатки, с тяхната максимална вътрешна височина около центъра на палатката.
Тунелните конструкции обикновено се използват за низинни, плажни, като семейни и леки туристически палатки.
- Купол (1 възел)
Куполните конструкции са добър компромис между стабилност, време за разпъване и тегло. Макар и не толкова леки за техния размер или по-бързи за разпъване в сравнение с тунелните, те са по-стабилни.
Куполните палатки обаче имат по-малко пространство около главата и то в най-високата си точка, която се намира само в центъра.
Липсата на пространство около главата обикновено се решава чрез добавяне на допълнителни рейки, за да се направи място за предверие или спални. Тези добавки са обикновено единични тунелни рейки и имат същите предимства и недостатъци.
Куполните конструкции са много гъвкави като приложение и се използват в много низинни, плажни, семейни и туристически палатки.
- Полу геодезични (2-4 възела)
Полу геодезичните конструкции са много по-стабилни при лоши условия, но са по-тежки и малко по-сложни за разпъване. Повечето конфигурации на рейките са в малко вариации, но полу геодезичните палатки се различават значително по 2,3 или 4 възела, както по различен брой на рейките, така и по различни модели рейки. Ако не сте сигурни дали това е купол, полу или напълно геодезична конструкция - пребройте колко са възлите.
Полу геодезичните конструкции са много гъвкави като приложение в низинни, семейни, туристически и в някои палатки за алпинизъм.
- Геодезични (5 + възела)
Геодезичните конструкции са най-стабилните такива. Макар тежки и сложни за издигане, ползите надделяват над недостатъците, ако сте разпънали палатка в планината и искате тя да остане там. Тази рейкова конфигурация е толкова силна, че може да издържи тежки снегове, които ще смажат всички други видове палатки.
Има два основни типа геодезична палатка - със 7 възела и с 5 възела. 5 възеловата версия е много подобна, но двете червени рейки не се срещат и пресичат отстрани.
Геодезичните конфигурации на дизайна са доста специализирани и се използват предимно в палатки за алпинизъм.
Предверие
Щипки
Предимства и недостатъци
Джобове
Предимства и недостатъци
Колчета
Инфо
За сняг
Инфо
За пясък
Инфо
За почва
Инфо
Стандартни
Поддръжка на палатката!
Инфо