Разлика между версии на „Туристически обувки“
(→Конструкция и материали) |
(→Конструкция и материали) |
||
Ред 38: | Ред 38: | ||
'''Мембрана''' | '''Мембрана''' | ||
+ | |||
Мембраната представлява полупропусклив слой/материя, която отделя две среди. В конкретният случай мембраната осигурява непропускливост на вода в направление отвън-навътре към крака и същевременно пропуска парата, отделена от същия, навън. Това в общия случай осигурява комфорта на ходене - краката остават сухи, независимо от влагата на външната и вътрешната среда. Често използван термин е ''дишаемост''. | Мембраната представлява полупропусклив слой/материя, която отделя две среди. В конкретният случай мембраната осигурява непропускливост на вода в направление отвън-навътре към крака и същевременно пропуска парата, отделена от същия, навън. Това в общия случай осигурява комфорта на ходене - краката остават сухи, независимо от влагата на външната и вътрешната среда. Често използван термин е ''дишаемост''. |
Версия от 21:33, 30 ноември 2011
Туристическите обувки се ползват при сложен терен и в екстремни метеорологични условия. Поради това изискванията към тях са завишени - в сравнение със стандартните градски обувки.
Характеристики
Основните им характеристики са:
- воднонепроницаемост
- здравина на конците и шевовете
- лекота (фактор най-вече при летните обувки)
- износоустойчивост на подметката
- сцепление на подметката на сух и мокър терен
- височина спрямо глезена
- наличието на предпазен гумен борд е желано
- поддръжка на оптимална температура на крака - топли за зимата и прохладни за лятото
Видове туристически обувки
Комбинацията от горните фактори разделя туристическите обувки на няколко големи категории според терена и метеорологичните условия, в които ще се ползват. Категориите са доста условни, като е възможно даден тип обувка да се ползва извън типичното и предназначение:
- Зимни обувки. Подходящи са за снежни и алпийски преходи. Те от своя страна се делят на височинни и такива за по-ниски планини.
- Трисезонни обувки. Подходящи са за ходене извън зимния сезон.
- Летни обувки. Подходящи са за ходене през лятото, на по-лек терен.
- Ниски обувки. Подобни на градските маратонки, но с усилена конструкция и по-здрави материали.
- Туристически сандали. Сандали, подходящи за ходене в планината.
- Специални обувки. С ограничено, специализрано приложение, различно от гореизброените. Примерно - за ледено катерене с фиксирани шипове.
Конструкция и материали
Вложените материали в конструкцията на туристическата обувка са съобразен с условията, в които се ползва.
Подметка. Основните характеристики на подметката са сцепление, износоустойчивост, степен на гъвкавост и начин на закрепване към горната (лицева) част. Най-често използваните подметки са на фирмата Vibram. Всъщност думата Вибрам се е превърнала в синоним на износоустойчива, специална подметка. Използва се също като име на вложения гумен материал. Фирмата Vibram предлага изключително богат каталог с готови подметки на над 1000 производители на обувки. Всеки тип подметка има различни характеристики, поради което е добре да подберете подходящия за вас вариант.
Най-често твърдите, силно устойчиви на износване видове имат слабо сцепление при мокър терен. Някои типове подметки решават проблема с хлъзгането чрез комбинирана конструкция с по-меки гумени участъци за подобряване на сцеплението. При други твърдостта на гумата е по-малка, за да се осигури желания баланс на сцепление-износоустойчивост.
Степента на гъвкавост е друг важен фактор. Твърдата, неогъваща се подметка подобрява стабилността и прецизността на стъпване при труден терен - участъци с изкатерване или техничен каменист терен. Това става за сметка на по-голяма умора на ходилото. Меката подметка щади ходилото, но за сметка на намалена прецизност при каменист терен. При зимните обувки меката подметка е нежелана. Тежката, твърда подметка помага за по-сигурно стъпване и за лесно вкопаване на стъпки по заледени скатове.
Начинът на залепване на подметката към лицевата част на обувката най-често определя дълговечността и. Ако подметката обхваща лицевата част, шансът да я закачите за камъните е по-голям. На това място подметката започва постепенно да се разлепва. Този проблем е отстранен при залепване на подметката под лицевата част.
Лицева част
Мембрана
Мембраната представлява полупропусклив слой/материя, която отделя две среди. В конкретният случай мембраната осигурява непропускливост на вода в направление отвън-навътре към крака и същевременно пропуска парата, отделена от същия, навън. Това в общия случай осигурява комфорта на ходене - краката остават сухи, независимо от влагата на външната и вътрешната среда. Често използван термин е дишаемост.