Разлика между версии на „Туристически обувки“

от wiki.bgmountains.org
Направо към: навигация, търсене
(Конструкция и материали)
(Конструкция и материали)
Ред 71: Ред 71:
  
 
- гума - използва се най-често за борд-а на обувката, като той може да бъде частичен /само на предната част около пръстите/ и цялостен.
 
- гума - използва се най-често за борд-а на обувката, като той може да бъде частичен /само на предната част около пръстите/ и цялостен.
 +
 
- специализирани пластмаси.
 
- специализирани пластмаси.
  

Версия от 17:38, 4 декември 2011

Трисезонна туристическа обувка Bestard Top Mountain Pro

Туристическите обувки се ползват при сложен терен и в екстремни метеорологични условия. Поради това изискванията към тях са завишени - в сравнение със стандартните градски обувки.

Характеристики

Основните им характеристики са:

  • поддръжка на оптимална температура на крака - топли за зимата и прохладни за лятото
  • воднонепроницаемост
  • "дишане" - свойството на материята да пропуска влагата навън
  • сцепление на подметката на сух и мокър терен
  • износоустойчивост на подметката
  • анатомични стелки
  • здравина на конците и шевовете
  • лекота (фактор най-вече при летните обувки)
  • височина спрямо глезена
  • наличието на предпазен гумен борд е желано

Видове туристически обувки

Комбинацията от горните фактори разделя туристическите обувки на няколко големи категории според терена и метеорологичните условия, в които ще се ползват. Категориите са доста условни, като е възможно даден тип обувка да се ползва извън типичното и предназначение:

  • Зимни обувки. Подходящи са за снежни и алпийски преходи. Те от своя страна се делят на височинни и такива за по-ниски планини.
  • Трисезонни обувки. Подходящи са за ходене извън зимния сезон.
  • Летни обувки. Подходящи са за ходене през лятото, на по-лек терен.
  • Ниски обувки. Подобни на градските маратонки, но с усилена конструкция и по-здрави материали.
  • Туристически сандали. Сандали, подходящи за ходене в планината.
  • Специални обувки. С ограничено, специализирано приложение, различно от гореизброените. Примерно - за ледено катерене с фиксирани шипове.

При избора на обувки с определено предназначение е важно типът на съответната обувка да бъде установен и в сайта на фирмата производител- от една страна търговските фирми на туристическа екипировка често дават погрешни наименования, от друга страна думата "хайкинг", освен в тясното си значение, се използва и в широкото значение "обувки за преход", което включва всички типове, с изключение на еспадрилите за катерене и обувките за маратон в планината. Също е добре обувките да бъдат тествани преди да бъдат закупени, защото разликите при отделните хора също могат да станат причина за неподходящ избор.

Конструкция и материали

Вложените материали в конструкцията на туристическата обувка са съобразени с условията, в които се ползва.

Подметка. Основните характеристики на подметката са сцепление, износоустойчивост, степен на гъвкавост и начин на закрепване към горната (лицева) част. Най-често използваните подметки са на фирмата Vibram. Всъщност думата Вибрам се е превърнала в синоним на износоустойчива, специална подметка. Използва се също като име на вложения гумен материал. Фирмата Vibram предлага изключително богат каталог с готови подметки на над 1000 производители на обувки. Всеки тип подметка има различни характеристики, поради което е добре да подберете подходящия за вас вариант.

Най-често твърдите, силно устойчиви на износване видове имат слабо сцепление при мокър терен. Някои типове подметки решават проблема с хлъзгането чрез комбинирана конструкция с по-меки гумени участъци за подобряване на сцеплението. При други твърдостта на гумата е по-малка, за да се осигури желания баланс на сцепление-износоустойчивост.

Степента на гъвкавост е друг важен фактор. Твърдата, неогъваща се подметка подобрява стабилността и прецизността на стъпване при труден терен - участъци с изкатерване или техничен каменист терен. Това става за сметка на по-голяма умора на ходилото. Меката подметка щади ходилото, но за сметка на намалена прецизност при каменист терен. При зимните обувки меката подметка е нежелана. Тежката, твърда подметка помага за по-сигурно стъпване и за лесно вкопаване на стъпки по заледени скатове.

Начинът на залепване на подметката към лицевата част на обувката най-често определя дълговечността и. Ако подметката обхваща лицевата част, шансът да я закачите за камъните е по-голям. На това място подметката започва постепенно да се разлепва. Този проблем е отстранен при залепване на подметката под лицевата част.

Лицева част

Материали за изработка на лицевата част

Основните материали за изработка на лицевата част са обработена животинска кожа и текстил или комбенация от двете. По-рядко /за височинни обувки/ се ползват и високотехнологични пластмаси.

Кожа

Най-често употребяваната кожа е обработена лицева /от едър рогат добитък/, набук и велур.

- Лицевата кожа най-често се употребява за изработка на обувки за зимното полугодие. Обикновено е с дебелина 2,8-3,0 mm.

- Набук се ползва за обувки зе летното полугодие. Дебелина 2,2-2,8 mm.

- Велур най-често се използва за ниски обувки. Дебелина 1,6-1,8 mm.

Основен "недостатък" на кожата е по-голямата тежест.


Текстил

Целта при използването на текстил за туристически обувки е постигането на по-ниско тегло. За това основно се употребява за летни трисезонни обувки и за такива за катерене.

Най-често употребяваните текстилни материи са KEVLAR® и CORDURA®


Допълнителни материали

Допълнителни материали към лицевата част де добавят най-често за усилване на износоустойчивостта на обувката на най-застрашените места и за защита на определени части от крака.

- гума - използва се най-често за борд-а на обувката, като той може да бъде частичен /само на предната част около пръстите/ и цялостен.

- специализирани пластмаси.


GoreTex-ова мембрана

Мембрана

Мембраната представлява полупропусклив слой/материя, който отделя две среди. В конкретният случай мембраната осигурява непропускливост на вода в направление отвън-навътре към крака и същевременно пропуска влагата, отделена от същия, навън. Това в общия случай осигурява комфорта при експлоатация на обувката - краката остават сухи, независимо от влагата на външната и вътрешната среда. Често използван термин е дишаемост. Дишането е съществено за запазването на крака топъл и сух, предвид, че влагата може да стане причина температурата в обувката да падне до 10°C по-ниска от тази навън. Първият слой на мембраната е предназначен да отхвърля влагата вертикално. С цел да се осъществява и хоризонтално дишане фирмите Boreal и Akzo-Nobel реализираха съвместен проект под името Dry-Line®, в който влагата се пропуска от всички слоеве на мембраната. Най-често използваните мембрани в туристическите обувки са на фирмата GoreTex. Други мембрани ползвани в туристическите обувки са Sympa Tex® и eVent®. Списъкът с употребяваните мембрани, но най-вече при производството на дрехи за туризъм, може да се допълни с Conduit® /Mountain Hardweare/, Hydroseal® /The North Face/, Dermizax® /Toray Indistries/, Nextec® /Patagonia/, Triplepoint Ceramic® /Lowe Alpine/ и др.

Gore Tex® мембраната, употребявана в обувките се разделя на следните типове:

1. GORE-TEX® Extended Comfort Footwear е идеален за умерени и по-топли условия. Чудесен при интензивни дейности и ежедневна употреба.

Ключови предимства:

- целогодишен вътрешен комфорт и външна защита

- изключително дишащ за предотвратяване на запарване

- оптимална топлинна проводимост и отлично управление на влагата


2. GORE-TEX® Performance Comfort Footwear е средно изолиран, за да поддържа краката сухи и с удобство при различни дейности и условия.

Ключови предимства:

- средно изолираност при променящи се условия

- оптимална комбинация за дишане и изолация поддържа крака топъл и сух дори и при неочаквана промяна на времето

- трайна водонепропускливост


3. GORE-TEX® Insulated Comfort Footwear предлага редица възможности за поддържане на краката сухи и топли в студени до много студени температури. Разработен е за целодневен комфорт при всякакви зимни условия.

Ключови предимства:

- наличие на различни опции на изолиране, което позволява правилен избор на обувка за определена дейност през зимата

- оптимална комбинация за дишане и изолация поддържа крака топъл и не допуска изпотяване

- трайна водонепропускливост