Туристически обувки
Туристическите обувки се ползват при сложен терен и в екстремни метеорологични условия. Поради това изискванията към тях са завишени - в сравнение със стандартните градски обувки.
Характеристики
Основните им характеристики са:
- поддръжка на оптимална температура на крака - топли за зимата и прохладни за лятото
- воднонепроницаемост
- "дишане" - свойството на материята да пропуска влагата навън
- сцепление на подметката на сух и мокър терен
- износоустойчивост на подметката
- анатомични стелки
- здравина на конците и шевовете
- лекота (фактор най-вече при летните обувки)
- височина спрямо глезена
- наличието на предпазен гумен борд е желано
Видове туристически обувки
Комбинацията от горните фактори разделя туристическите обувки на няколко големи категории според терена и метеорологичните условия, в които ще се ползват. Категориите са доста условни, като е възможно даден тип обувка да се ползва извън типичното и предназначение:
- Зимни обувки. Подходящи са за снежни и алпийски преходи. Те от своя страна се делят на височинни и такива за по-ниски планини.
- Трисезонни обувки. Подходящи са за ходене извън зимния сезон.
- Летни обувки. Подходящи са за ходене през лятото, на по-лек терен.
- Ниски обувки. Подобни на градските маратонки, но с усилена конструкция и по-здрави материали.
- Туристически сандали. Сандали, подходящи за ходене в планината.
- Специални обувки. С ограничено, специализирано приложение, различно от гореизброените. Примерно - за ледено катерене с фиксирани шипове.
В по-тесен смисъл, според терена и времето, туристическите обувки могат да бъдат разделени на следните основни типове:
- Обувки за употреба в града и лек терен в природата, но неспециализирани за спортни занимания (lifestyle shoes). Обикновено са ниски с плоска, тънка подметка и нямат необходимата подкрепа за упражняване на спортове.
- Обувки за продължителни пътувания (travel shoes). Подходящи са за продължително ходене, но при лек терен като улици, пясъчни терени, гладки черни пътища. Снабдени са с много приспособления за удобство.
- Обувки, предназначени едновременно за дълги преходи в нетежки терени и скално катерене (approach shoes). Подобно на типичните обувки за катерене са снабдени с лепкави гумени подметки, но не изпълняват по най-добър начин нито една от двете функции. За трудни за катерене терени се препоръчват по-специализирани обувки, а за дълги преходи нямат нужната ефективност на подметката срещу студ, горещина или груб терен.
- Еспадрили за скално катерене (climbing shoes). Направени са от няколко части, за да прилепват добре за крака. Естествената кожа е най-често използваният материал заедно с отделни типове изкуствена кожа. Подметката е гумена с лепкава повърхност.
- Обувки, специализирани за скално катерене и продължителни преходи (walking shoes). Изолирани са по-добре срещу дъжд, сняг и груб терен от споменатите „approach shoes”.
- Обувки за продължителни преходи в среднотежък терен (hiking boots). Специализирани са да помогнат за по-бързо придвижване в неудобен терен и да предпазват от вода, кал, камъни и други пречки. Могат да бъдат високи и ниски, с различна степен на изолация според влиянето на времето.
- Обувки за тежък за преход терен (trekking boots). Високи, обикновено трисезонни обувки, специализирани за груб терен, като сняг, дъжд, скалист и каменист терен, кал, вода и др.
- Обувки, предназначени за дълги преходи в тежък терен (backpacking boots). Целта е да улеснят трудните преходи с тежък товар, за това са подкрепени с повече материали в сравнение с „трекинг” обувките.
- Обувки за маратон в планината (trail running shoes). Те са ниски и сравнително леки, със здрава конструкция и гъвкава подметка, направена да смекчава онази част от ходилото, върху която пада тежестта при тичане. Могат да бъдат в различна степен изолирани срещу сняг и дъжд.
- Планински обувки (mountain boots). Високи обувки, предназначени за студени условия и снежен и скалист терен. Подметките са с дебел и по-твърд среден слой, изолиращ добре от студ и груб каменист терен. Мембраната осигурява добро дишане и запазвне на топлината.
- Високопланински обувки (high altitude boots). За разлика от планинските обувки са снабдени с допълнителни външни слоеве, които спомагат за изолирането от силно ниски температури и евентуални удари.
- Обувки, използвани при крайно низки температури (expedition boots). Предназначени са за преходи при най-ниски температури като експедиции в Хималаите, Антарктика и др. Снабдени са с допълнителни по-дебели външни слоеве, основно, за изолиране от студ и блокиране на удари.
Конструкция и материали
Вложените материали в конструкцията на туристическата обувка са съобразени с условията, в които се ползва.
Подметка. Основните характеристики на подметката са сцепление, износоустойчивост, степен на гъвкавост и начин на закрепване към горната (лицева) част. Най-често използваните подметки са на фирмата Vibram. Всъщност думата Вибрам се е превърнала в синоним на износоустойчива, специална подметка. Използва се също като име на вложения гумен материал. Фирмата Vibram предлага изключително богат каталог с готови подметки на над 1000 производители на обувки. Всеки тип подметка има различни характеристики, поради което е добре да подберете подходящия за вас вариант.
Най-често твърдите, силно устойчиви на износване видове имат слабо сцепление при мокър терен. Някои типове подметки решават проблема с хлъзгането чрез комбинирана конструкция с по-меки гумени участъци за подобряване на сцеплението. При други твърдостта на гумата е по-малка, за да се осигури желания баланс на сцепление-износоустойчивост.
Степента на гъвкавост е друг важен фактор. Твърдата, неогъваща се подметка подобрява стабилността и прецизността на стъпване при труден терен - участъци с изкатерване или техничен каменист терен. Това става за сметка на по-голяма умора на ходилото. Меката подметка щади ходилото, но за сметка на намалена прецизност при каменист терен. При зимните обувки меката подметка е нежелана. Тежката, твърда подметка помага за по-сигурно стъпване и за лесно вкопаване на стъпки по заледени скатове.
Начинът на залепване на подметката към лицевата част на обувката най-често определя дълговечността и. Ако подметката обхваща лицевата част, шансът да я закачите за камъните е по-голям. На това място подметката започва постепенно да се разлепва. Този проблем е отстранен при залепване на подметката под лицевата част.
Лицева част
Мембрана
Мембраната представлява полупропусклив слой/материя, който отделя две среди. В конкретният случай мембраната осигурява непропускливост на вода в направление отвън-навътре към крака и същевременно пропуска влагата, отделена от същия, навън. Това в общия случай осигурява комфорта при експлоатация на обувката - краката остават сухи, независимо от влагата на външната и вътрешната среда. Често използван термин е дишаемост. Дишането е съществено за запазването на крака топъл и сух, предвид, че влагата може да стане причина температурата в обувката да падне до 10°C по-ниска от тази навън. Първият слой на мембраната е предназначен да отхвърля влагата вертикално. С цел да се осъществява и хоризонтално дишане фирмите Boreal и Akzo-Nobel реализираха съвместен проект под името Dry-Line®, в който влагата се пропуска от всички слоеве на мембраната. Най-често използваните мембрани в туристическите обувки са на фирмата GoreTex.
Височинни зимни обувки La Sportiva Olympus.
Зимни обувки Bestard Top Alpine Pro.
Летни обувки Scarpa Kailash GTX.